Bournemouth Borough Council Election 2003
Unitary district in Dorset. Whole council up for election on new ward boundaries.
BOSCOMBE EAST [3]
Michael Everingham LD 1,304
Andrew Garratt LD 1,275
Christopher Mayne LD 1,178
Christopher Rochester C 770
Bruce Heath C 767
Shaun Richardson C 743
Paul Sturmeir Lab 232
James Tapping UK Ind 214
BOSCOMBE WEST [3]
Robert Copeland LD 574
Philip Stanley-Watts LD 508
Kevin Markwell LD 479
Harry Cutler C 419
David Jessup Ind 403
William Carey Ind 389
Elaine Findlay C 313
Jilly Grower Lab 255
Michael Weinhonig C 254
David Stokes Lab 210
Robert Milner Lab 209
CENTRAL [3]
Robert Chapman C 1,008
David Smith C 967
Stephen MacLoughlin C 957
Christine Renaut LD 354
Anthony Manton LD 350
Robert Saunders LD 285
Michael Goff Lab 240
EAST CLIFF AND SPRINGBOURNE [3]
Anne Filer C 1,122
Michael Filer C 1,113
David Clutterbuck C 1,063
Michael Finch LD 1,031
Peter Gregory LD 1,021
Duncan Smith LD 913
Carol Milner Lab 303
Robert Overall Ind 264
Frank Coney-Lax Dorset Stop the War 71
EAST SOUTHBOURNE AND TUCKTON [3]
Basil Ratcliffe C 1,844
Malcolm Davies C 1,674
Stephen Clarke C 1,598
Carole Norman LD 1,017
Lorraine Crouch LD 1,006
Benedict Prescott LD 768
Maxwell Brown UK Ind 497
Kenneth Lee Lab 346
KINSON NORTH [3]
Claire Prince LD 1,154
Stephe Starr LD 1,076
Rachel Palma LD 1,030
Dennis Gritt Lab 728
Janice Hurne Lab 669
Victor Williams Lab 663
Jennifer Amor C 420
Terry Callaway C 411
Paul Jefferys C 401
Peter Woodley Ind 272
KINSON SOUTH [3]
Edward Taylor Lab 940
Beryl Baxter Lab 876
Bennett Grower Lab 862
Christine Drew C 457
Lynda Price C 448
Nicholas Hensel C 437
Paul Antell LD 321
Shaun Kirkland LD 268
Dean Randle LD 251
LITTLEDOWN AND IFORD [3]
Adrian Fudge LD 1,706
Frances Ketchley LD 1,665
Simon Foster LD 1,595
Barbara Siberry C 1,035
Margaret Rose C 1,026
Brian Tokely C 899
Lionel Farrow Ind 400
Constance Willis Lab 209
MOORDOWN [3]
Susan Gravgaard LD 1,274
Richard Renaut LD 1,155
Neil Russell LD 1,113
Derek Borthwick Ind 621
Anthony Williams Ind 534
Howard Henning C 508
Johanna Hooley C 489
Jean Taylor C 471
Paul Bernard UK Ind 302
Phil Broomfield Lab 270
Lee Wakeman Lab 228
Donald McQueen Lab 226
QUEEN'S PARK [3]
William Brandwood LD 1,007
Michael Carlile LD 1,001
Richard Wall LD 937
Mark Anderson C 772
Harriet Ramsden C 762
Helen Young C 717
Stephen Laughton Lab 319
Jamal Raouf Dorset Stop The War 42
REDHILL AND NORTHBOURNE [3]
Keith Smale LD 1,290
Susan Levell LD 1,281
Roger West LD 1,275
Gavin Duncan C 720
Christopher Pomeroy C 720
John Adams C 660
Elaine Astin Ind 538
Giovanna Kennedy Lab 307
Michael Cracknell Lab 256
STROUDEN PARK [3]
Jean Littlewood LD 1,363
Theresa Manton LD 1,361
Richard Smith LD 1,283
Jane Lapham C 789
Robert Buller C 776
Daryl Stafford C 765
Arthur O'Luby Lab 320
TALBOT AND BRANKSOME WOODS [3]
Stephen Chappell C 1,214
Pamela Harris C 1,141
Anthony Ramsden C 1,071
Noel Davenport LD 666
Lorna McGowan LD 664
Gillian Pardy LD 633
Nelida Evans UK Ind 278
Bronwen Thomas Lab 221
THROOP AND MUSCLIFF [3]
Ronald Whittaker Ind 1,771
Anne Rey Ind 1,503
Hampton Courtney C 889
Malcolm Lock LD 746
Trevor Watkins C 679
Lynne Thomas Lab 334
WALLISDOWN AND WINTON WEST [3]
John Hayter LD 1,336
William Mason LD 1,295
Diana Bagnato LD 1,278
Nicholas Rose C 428
Michaela Keene C 423
Anton Wheatley C 403
William Wilson Lab 336
Peter Hobby Dorset Stop the War 73
WESTBOURNE AND WEST CLIFF [3]
John Beesley C 1,372
David Baldwin C 1,370
Barry Goldbart C 1,159
David Crawford LD 479
Simon Roche LD 439
Brian Wilkins LD 402
Graham Evans UK Ind 327
Trevor Thwaites Lab 278
Charlotte Green Dorset Stop the War 113
WEST SOUTHBOURNE [3]
Kenneth Mantock LD 1,162
Catherine Mayne LD 1,153
John Millward LD 1,114
Stephen Nash C 585
Valerie Rochester C 544
Allister Russell C 538
Barry Bennett BNP 293
Debbie Sharman Lab 225
Ellis Tapping UK Ind 221
WINTON EAST [3]
Jean Moore LD 1,019
Arthur Westbrook LD 944
Emily Morrell-Cross LD 929
Christine Kenton C 462
Richard Lacey C 451
David Dewell C 438
Adrian Crew Lab 244
David Emberson Lab 232
Back