Bradford City Council Election, 2003
Metropolitan district in West Yorkshire. One third of council up for election.
BAILDON
John Cole LD 2,365
Edward Ward C 1,207
David Hobson BNP 842
Miranda Vasey Lab 564
Kevin Warnes Grn 143
BINGLEY
Robin Owens C 1,972
Frank Needham Lab 1,231
Alan Sykes LD 505
Arthur Arnold Grn 283
BINGLEY RURAL
Andrew Cooke C 2,149
James Newton Lab 871
Margaret Fielden LD 474
Brian Newham Grn 250
BOLTON
David Gray LD 1,866
Arthur Bentley BNP 657
Jagtar Deol Lab 606
Peter Benson C 420
BOWLING
Rupert Oliver LD 2,077
Mohammed Darr Lab 809
Fayzul Islam C 500
BRADFORD MOOR
Mohammod Islam LD 1,945
Sakhawat Hussain C 1,577
Susanne Rooney Lab 1,147
CLAYTON
Elaine Byrom C 1,267
Olayemi Fagborun Lab 1,058
Lynda Cromie BNP 691
Lorna Leeming LD 449
Alexander Suchi Grn 107
CRAVEN
David Emmott C 2,178
Melvyn Harrison Lab 996
Hamish Hay LD 671
ECCLESHILL
Michael Attenborough LD 1,130
Gareth Logan Lab 847
Kerry Bedford BNP 519
Richard Sheard C 431
Joan Foulds Grn 56
GREAT HORTON
John Godward Lab 1,263
Richard Milczanowski C 739
Margaret Chadwick LD 573
James Breslin BNP 546
Derek Curtis Grn 221
HEATON
Mark Fielding Lab 1,544
Mohammed Masood C 1,238
Mohammed Mirza LD 1,124
John Love Grn 448
IDLE
Anne Ozolins LD 2,266
Stewart Williams BNP 874
Harry Sissling C 596
Shofiqul Islam Lab 497
Judith Wever Grn 119
ILKLEY
Brian Smith C 2,441
Paul Dutton Lab 994
James Keeley LD 777
KEIGHLEY NORTH
Malcolm Slater Lab 1,598
Nancy Holdsworth C 1,293
Arif Hussain Grn 871
James Main LD 397
KEIGHLEY SOUTH
Lynne Joyce Lab 1,149
Christopher Brown LD 568
Robert Payne C 529
KEIGHLEY WEST
Barry Thorne Lab 1,123
David Mckay C 949
Richard Quayle LD 504
Brian Hudson Ind 407
John Philip Ind 264
LITTLE HORTON
Ian Greenwood Lab 1,297
Khadam Hussain C 1,119
Paul Michell LD 444
Brian Ford Grn 123
ODSAL
Christopher Boulton LD 687
David Green Lab 1,604
Jonathon Stubbs C 871
QUEENSBURY
Andrew Smith C 1,633
Paul Cromie BNP 1,489
Carolyn Lowing Lab 1,370
Susan Lambert LD 472
ROMBALDS
Matthew Palmer C 2,678
Ambrose Micklem LD 906
Andrew Dundas Lab 860
Julie Cowdery Grn 243
SHIPLEY EAST
Mark Blackburn Lab 1,172
Christopher Hill BNP 773
Derek Taylor C 470
John Hall LD 464
Christina Love Grn 135
SHIPLEY WEST
Robert Nicholls Grn 2,423
William Oldfield C 1,298
Vanda Greenwood Lab 700
Alexander Cole LD 397
THORNTON
John Buffham C 1,381
Melanie Milnes Ind 876
Catherine Rowen Lab 540
David Weston LD 216
Michael Rawnsley Grn 119
TOLLER
Amir Hussain Lab 1,623
Christine Reid LD 1,259
John Robertshaw C 886
TONG
Michael Johnson Lab 1,172
Michael Ellis C 379
Joan Collins LD 304
UNDERCLIFFE
Mohammed Jamil C 1,124
Raymond Bage Lab 890
Edward Hallmann LD 839
Steven Schofield Grn 222
UNIVERSITY
Munir Ahmed Lab 1,937
Mehrban Hussain C 1,221
Naveed Ilyas LD 721
Karl Dallas Ind 623
John Robinson Grn 377
WIBSEY
Ralph Berry Lab 1,400
Dorothy Craven C 859
Brian Boulton LD 508
WORTH VALLEY
Glen Miller C 1,653
Mark Curtis Lab 1,279
Samuel Harris LD 448
Jillian Crowther Soc All 235
WYKE
Rosemary Watson Lab 1,463
John Stead C 930
Matthew Boulton LD 529
Back