Mesir  

 
Peta Republik Arab Mesir

 Kedudukan negara Mesir di antara benua Afrika, Asia dan Eropah.Klik dibulatan untuk maklumat lanjut.

  Nama Rasmi Negara
  Jumhuriyah Misr al-Arabiah
  (Arab Republic of Egypt)
  
Presiden
  Mohamad Hosni Mubarak
  
Perdana Menteri
 
Mohammad 'Abid
  Hari Kebangsaan
 
 23 Julai
 
 Lagu Kebangsaan
  Bilady
 
 Ibu Negara
 
 Kaherah
  Jumlah Penduduk
  62 juta
 
 Keluasan
  1,101,499 km persegi
  Kedudukan
  Di antara Benua Asia dan   Benua   Afrika (Timur Tengah)
  Mata Wang
  100 Piasters = 1 Pound Mesir
  1 Pound Mesir = 4.60 USD
  Agama Rasmi
  Islam
  Agama-agama Lain
  Kristian
  Yahudi
  
Industri Utama
  Kapas
  Petrokimia
  Simen
  Aluminium
  Gula
  Besi
  Baja

  Mufti-Mufti negara Mesir

1895 
Syeikh Hasunah An Nawawi 
- Berkhidmat sebagai mufti selama 4 tahun dan kemudiannya sebagai Syeikhul Azhar selama 14 tahun.

Jun 1899 
Syeikh Muhammad Abduh 
- Antara jasa beliau ialah memperbaiki binaan Al-Azhar dan Mahkamah Syariah serta menubuhkan pertubuhan-pertubuhan kebajikan.

18 Ramadhan 1323H 
Syeikh Bakri As Sadafi 
- Sehingga 4 Safar 1333 beliau mengeluarkan 1180 fatwa.

9 Safar 1333H 
Syeikh Muhammad Bakhit Al Muti'iy 
- Sehingga 16 Syawal 1338 beliau mengeluarkan 2028 fatwa.

25 Syawal 1338H (12/7/1920) 
Syeikh Muhammad Ismail Al Bardisi
- Memegang jawatan berkenaan hanya enam bulan sahaja dan mengeluarkan 206 fatwa.

30 R/Akhir 1339H (4/1/1921) 
Syeikh Abdul Rahman Qara'ah
- 7 tahun berkhidmat dan mengeluarkan 3065 fatwa.

2 Z/Hijjah 1346H (22/5/1928) 
Syeikh Abdul Majid Salim
- Mengeluarkan 15,000 fatwa selama menjadi mufti. Dilantik sebagai yeikhul Azhar pada 8/10/1950. DISINGKIR selepas setahun memegang jawatan berkenaan kerana menentang keputusan kerajaan mengurangkan peruntukan untuk Al Azhar. Pada 10/2/1952, dilantik kembali ke jawatan Syeikhul Azhar hingga 17/9/1992.

Januari 1946 
Syeikh Hasanain Muhammad Makhluf
- Berkhidmat sehingga sampai bersara pada 1950. Pada Mac 1952 dilantik semula sebagai mufti dan berkhidmat sehingga Disember 1954.

21 Mei 1950 
Syeikh Allam Nisar
- Berkhidmat sehingga Februari 1952.

16/2/1955 
Syeikh Hasan Mustafa Makmun
- Berkhidmat sehingga umur bersara. Pada 16/7/1964 dilantik sebagai Syeikhul Azhar.

Jun 1960 
Syeikh Ahmad Muhammad Abdul Aal 
- Umur bersara beliau ialah pada tahun 1966, tetapi terus diberi kepercayaan menjawat jawatan mufti sehingga 1970)

31 Okt 1970 
Syeikh Muhammad Khatir Muhammad
- Berkhidmat sehingga sampai umur bersara pada 1978.

26 Ogos 1978 
Syeikh Jadul Haq Ali Jadul Haq
- Berkhidmat sebagai mufti sehingga sehingga dilantik sebagai menteri waqaf (menteri hal ehwal Islam) pada Januari 1972. Kemudian beliau terpilih sebagai Syeikhul Azhar pada Mac 1982.

Mac 1982 
Syeikh Abdul Latif Abdul Ghani Hamzah
- Berkhidmat sehingga meninggal dunia pada bulan Ogos tahun yang sama.

Oktober 1982 
Syeikh Dr Mohammad Syed Tantawi
- Berkhidmat sehingga dilantik sebagai Syeikhul Azhar pada 7 Mac 1996.

10 Nov 1996 
Prof Dr Mohammad Nasr Fareed Wasil
- Berkhidmat sehingga Mac 2002.

11 Mac 2002 
Prof Dr Ahmad Muhammad Ahmad At Tayyib

Halaman Mesir ]

Copyright PakLang All rights reserved
Hosted by www.Geocities.ws
GridHoster Web Hosting
1