Symbol Defintion
Example : x^2 = square of x
-
Q01 |
- Equation of line
-
Q02 |
- Two points (x1,y1) and (x2,y2)
-
Q03 |
- Intersection of two lines
-
Q04 |
- Angle between two lines
-
Q05 |
- Distance of point to a line
-
Q06 |
- Distance between two parallel lines
-
Q07 |
- Triangle A(0,0), B(6,0) and C(3,4) find centroid of triangle ABC
-
Q08 |
- Triangle A(0,0), B(6,0) and C(3,4) find ortho-center of triangle ABC
-
Q09 |
- Triangle A(0,0), B(6,0) and C(3,4) find pedal triangle of triangle ABC
-
Q10 |
- Triangle A(0,0), B(6,0) and C(3,4) find area of triangle ABC
-
Q11 |
- Triangle A(0,0), B(6,0) and C(3,4) find circum-center of triangle ABC
-
Q12 |
-
Answers
|
Q01. Equation of line
Equation of line
- Slope form : y = a*x + b
- Slope is a
- y-intercept is b
- Slope and point (x1,y1)
- Slope is s
- y-intercept is b = y1 - s*x1
- Equation is y = s*x + y1 - s*x1
- Intercept form : x/a + y/b = 1
- a is x-intercept
- b is y-intercept
- Slope is -b/a
- Two point form : (y - y1)/(x - x1) = (y2 - y1)/(x2 - x1)
- Slope is s = (y2 - y1)/(x2 - x1)
- y-intercept is y1 - s*x1
- Equation is y = s*x + y1 - s*x1
- Implicit form : A*x + B*y + C = 0
- Slope is s = -A/B
- y-intercept is C/B
-
Graphs in Analytic geometry
Section 2 in aanlytic geometry
Go to Begin
Q02. Two points (x1,y1) and (x2,y2)
Slope
Distance between two points
- d = Sqr((x2-x1)^2 + (y2-y1)^2)
Mid point between two points
- Let (xm,ym) be the mid point
- xm = (x1 + x2)/2
- ym = (y2 + y1)/2
Go to Begin
Q03. Intersections of two lines
Point of intersection
- Line 1 : y = s1*x + b1
- Line 2 : y = s2*x + b2
- Intersection at (x, y)
- At intersection : s1*x + b1 = s2*x + b2
- x*(s2 - s1) = b1 - b2
- Intersection
- x = (b1 - b2)/(s2 - s1)
- y = s1*(b1 - b2)/(s2 - s1) + b1
If one line is vertical : Slope s = infinite
- Line 1 : y = s1*x + b
- Line 2 : x = c
- Intersection at x = c and y = s1*c + b
If one line is horizontal : slope s = 0
- Line 1 : y = s1*x + b1
- Line 2 : y = b2
- Hence b2 = s1*x + b1
- Intersection at x = (b2 - b1)/s1 and y = b2
Example : Find itersection point of y = x + 1 and y = 3*x - 1
- x - y = -1 ....... (1)
- 3*x - y = 1 ...... (2)
- Eliminate y : Equation (2) - (1)
- 2*x = 2 and x = 1
- Substitute x = 1 into (1) and y = 2
Go to Begin
Q04. Angle between two lines
- Line 1 : y = s1*x + b1 making angle A1 with x-axis
- Line 2 : y = s2*x + b2 making angle A2 with x-axis
- Angle between two lines : A2-A1
- Tan(A2-A1) = (tan(A2) - tan(A1))/(1 + tan(A1)*tan(A2))
- Tan(A2-A1) = (s2 - s1)/(1 + s1*s2)
- if two lines are perpendicular
- A2 - A1 = 90 degrees and tan(A2-A1) = infinite
- Hence (1 + s1*s2) = 0
- Hence s1 = -1/s2 is the condition
Example : Find angle between y = x + 1 and y = 3*x - 1
- Method 1
- Let A1 be the angle of y = x + 1 making with x-axis
- Hence Tan(A1) = 1 and A1 = 45 degrees
- Let A2 be the angle of y = 3*x - 1 making with x-axis
- Hence Tan(A2) = 3 and A2 = 71.565 degrees
- Angle between two lines is (A2 - A1) = 26.565
- Method 2 : Use formula
- Let angle between two lines be B
- tan(B) = (s2 - s1)/(1 + s1*s2)
- Since s1 = 1 and s2 = 3
- Hence tan(B) = (3 - 1)/(1 + 1*3) = 0.5
- B = arctan(0.5) = 26.565
Go to Begin
Q05. Distance of point to a line A*x + B*y + C = 0
- Let point be P(u1,v1) and line be A*x + B*y + C = 0
- Make a line passes P(u1,v1) and has intesectiion Q with given line
- PQ is perpendicular to line A*x + B*y + C = 0
- Hence slope of line PQ is s2 = -1/s1 and s1 = -A/B
- Hence s2 = B/A and equation of line PQ is y = s2*x + b2
- Sine P(u,v) is on line PQ, Hence v1 = s2*u1 + b2 and b2 = v1 - s2*u1
- Find intersection point Q(u2,v2)
- Line 1 : y = -Ax/B - C/B = 0
- Line 2 : y = s2*x + v - s2*u
- Find distance between P and Q : d = Sqr((u2 - u1)^2 + (v2 - v1)^2)
- Simplify we have d = (A*u1 + B*v1 + C)/Sqr(A^2 + B^2)
Go to Begin
Q06. Distance between two parallel line
- Line 1 : y = s1*x + b1 making angle A with x-axis
- Line 2 : y = s1*x + b2 making angle A with x-axis
- Construction
- Draw xy coordinate
- Draw line 1 which intesect y-axis at P with x = 0 and y = b1
- Draw line 2 which intesect y-axis at Q with x = 0 and y = b2
- At point Q draw line QR perpendicular to line 1 and R is on line 1
- Hence angle PQR = angle A = arctan(s1)
- PQ = b2 - b1
- In triangle PQR, QR = PQ*cos(PQR) = (b2 - b1)*aretan(A)
Go to Begin
Q07. Triangle A(0,0), B(6,0) and C(3,4) find the centroid of triangle ABC
1. Use medians AD and BE to find centroid
- Let D(xd,yd) be mid point of BC
- Hence xd = (xb + xc)/2 = (6 + 3)/2 = 4.5
- Hence yd = (yb + yc)/2 = (0 + 4)/2 = 2
- Let E(xe,ye) be mid point of CA
- Hence xe = (xc + xa)/2 = (3 + 0)/2 = 1.5
- Hence ye = (yc + ya)/2 = (4 + 0)/2 = 2
- Slopes of medians AD and BE
- Slope AD : s1 = (yd - ya)/(xd - xa) = (2 - 0)/(4.5 - 0) = +0.44444
- Slope BE : s2 = (ye - yb)/(xe - xb) = (2 - 0)/(1.5 - 6) = -0.44444
- Equations of medians AD and BE
- Equation AD : y = s1*x + b1 = 0.44444*x + b1
- Since A(0,0) on median AD and hence 0 = 0.44444*0 + b1
- Hence b1 = 0 and y = 0.44444*x
- Equation BE : y = s2*x + b2 = -0.44444*x + b2
- Since B(6,0) on median BE and hence 0 = -0.44444*6 + b2
- Hence b2 = 2.66667 and y = -0.44444*x + 2.66667
- Solve equations
- +0.44444*x - y = +0 ........... (1)
- -0.44444*x - y = -2.66667 ..... (2)
- Eliminate x : (1) + (2)
- -2*y = -2.66667 and y = 1.33333
- From (1) x = y/0.44444 = 1.33333/0.44444 = 3.00000
- Hence centroid is at (3, 1.33333)
2. Use medians AD and CF to find centroid
- Median CF where F be mid point of AB
- xf = (xa + xb)/2 = (0 + 6)/2 = 3
- yf = (ya + yb)/2 = (0 + 0)/2 = 0
- Slope of CF : s3 = (yf - yc)/(xf - xc) = (0 - 4)/(3 - 3) = infinite
- Hence equation CF is x = 3
- Since equation AD is y = 0.44444*x
- Hence intersection and AD and CF : x = 3 and y = 0.44444*3 = 1.33333
- Centroid is at (3, 1.33333)
3. Medians of triangle ABC are concurrent
- Intersection of AD and BE is (3, 1.33333)
- Intersection of AD and CF is (3, 1.33333)
- Hence AD, BE and CF meet at the same point
- Medians of triangle ABC are concurrent
Go to Begin
Q08. Triangle A(0,0), B(6,0) and C(3,4) find the ortho-center of triangle ABC
1. Use heights AD and BE to find ortho-center
- Slopes of medians AD and BE
- Slope BC : m1 = (yb - yc)/(xb - xc) = (0 - 4)/(6 - 3) = -1.33333
- Slope AD : s1 = -1/m1 = -1/(-1.33333) = 0.75
- Slope CA : m2 = (yc - ya)/(xc - xa) = (4 - 0)/(3 - 0) = +1.33333
- Slope BE : s2 = -1/m2 = -1/1.33333 = -0.75
- Equations of medians AD and BE
- Equation AD : y = s1*x + b1 = 0.75*x + b1
- Since A(0,0) on height AD and hence 0 = 0.75*0 + b1
- Hence b1 = 0 and y = 0.75*x
- Equation BE : y = s2*x + b2 = -0.75*x + b2
- Since B(6,0) on height BE and hence 0 = -0.75*6 + b2
- Hence b2 = 4.5 and y = -0.75*x + 4.5
- Solve equations
- +0.75*x - y = +0 ........... (1)
- -0.75*x - y = -4.5 ......... (2)
- Eliminate x : (1) + (2)
- -2*y = -4.5 and y = 2.25
- From (1) x = y/0.75 = 2.25/0.75 = 3
- Hence centroid is at (3, 2.25)
2. Use heights AD and CF to find centroid
- Height CF perpendicular to AB
- Slope AB = 0 and slope CF = s3 = infinite
- Hence equation CF is x = 3
- Since equation AD is y = 0.75*x
- Hence intersection and AD and CF : x = 3 and y = 0.75*3 = 2.25
- Orhto-center is at (3, 2.25)
3. Heights of triangle ABC are concurrent
- Intersection of AD and BE is (3, 2.25)
- Intersection of AD and CF is (3, 2.25)
- Hence AD, BE and CF meet at the same point
- Heights of triangle ABC are concurrent
Go to Begin
Q09. Triangle ABC : A(0,0), B(6,0) and C(3,4) find area of pedal triangle
1. The heights of triangle ABC and pedal triangle
- AD is height perpendicular to BC
- BE is height perpendicular to CA
- CF is height perpendicular to AB
- Triangle DEF is the pedal trangle of tiriangle ABC
2. Find the heights
- Height CF : Coordinate F is (xf,yf) = (3,0)
- Height AD : Coordinate D is (xd,yd)
- D is intersection of AD and BC
- Slope BC : s1 = (yb-yc)/(xb-xc) = (0 - 4)/(6 - 3) = -4/3 = -1.33333
- slope AD : s4 = -1/s1 = 3/4 = 0.75
- equation BC
- y = s1*x + b1 = -1.33333*x + b1
- Point B(6,0) on line BC : 0 = -1.33333*6 + b1 and b1 = 1.33333*6 = 8
- Hence equation BC is y = -1.33333*x + 8
- Equation AD
- y = s4*x + b4 = 0.75*x + b4
- Point A(0,0) on line AD : 0 = 0.75*0 + b4 and b4 = 0
- Hence equation AD is y = 0.75*x
- Intersection of AD and BC
- 1.33333*x + y = 8 .... (1)
- 0.75*x - y = 0 ....... (2)
- (1) + (2) 2.08333*x = 8 and xd = x = 3.84
- yd = y = 0.75*x =0.75*3.84 = 2.88
- Height BE : Coordinate E is (xe,ye)
- E is intersection of BE and CA
- Slope CA : s2 = (yc-ya)/(xc-xa) = (4 - 0)/(3 - 0) = 4/3 = 1.33333
- slope BE : s5 = -1/s2 = -1/1.33333 = -0.75
- equation CA
- y = s2*x + b2 = 1.33333*x + b2
- Point A(0,0) on line CA : 0 = 1.33333*0 + b2 and b2 = 0
- Hence equation CA is y = 1.33333*x
- Equation BE
- y = s5*x + b5 = -0.75*x + b5
- Point B(6,0) on line BE : 0 = 0.75*6 + b5 and b4 = 4.5
- Hence equation AD is y = -0.75*x + 4.5
- Intersection of BE and CA
- 1.33333*x - y = 0 ...... (1)
- 0.75*x + y = 4.5 ....... (2)
- (1) + (2) 2.08333*x = 4.5 and xe = x = 2.16
- ye = y = 0.1.33333*x = 1.33333*2.16 = 2.88
- Find X = area of triangle DEF
- | xd yd 1 |
- | xe ye 1 | = 2*X
- | xf yf 1 |
-
- | 3.84 2.88 1 |
- | 2.16 2.88 1 | = 2*X
- | 3.00 0.00 1 |
- X = 0.5*(3.88*2.88 + 2.88*3 + 1*0.0*2.16 - 2.88*3 - 2.88*2.16 - 3.84*0)
- X = 0.5*(3.88*2.88 - 2.88*2.16)
- X = 0.5*2.88*0.72
- X = 1.0368
Go to Begin
Q10. Triangle A(0,0), B(6,0) and C(3,4) find area of triangle ABC
- Method 1
- Base : AB = 6
- Height CF = 4
- Area of triangle = AB*CF/2 = 6*4/2 = 12
- Method 2
- | 0 0 1 |
- | 6 0 1 | = 0.5*(area 0f triangle) = (6*4 - 3*0)/2 = 12
- | 3 4 1 |
- Method 3
- a = BC = Sqr((xb-xc)^2 + (yb-yc)^2) = Sqr((6-3)^2 + (0 - 4)^2) = 5
- b = CA = Sqr((xc-xa)^2 + (yc-ya)^2) = Sqr((3-0)^2 + (4 - 0)^2) = 5
- c = AB = 6
- s = (a + b + c)/2 = (5 + 5 + 6)/2 = 8
- Area of triangle = Sqr(s*(s-a)*(s-b)*(s-c))
- = Sqr(8*(8-5)*(8-5)*(8-6))
- = Sqr(8*3*3*2)
- = Sqr(144)
- = 12
Go to Begin
Q11. Triangle A(0,0), B(6,0) and C(3,4) find circum-center of triangle ABC
1. Find bisectors of side BC
- Mid point of BC
- x4 = (xb+xc)/2 = (6 + 3)/2 = 4.5
- y4 = (yb+yc)/2 = (0 + 4)/2 = 2
- Slope of BC : s1 = (yb-yc)/(xb-xc) = (0 - 4)/(6 - 3) = -1.33333
- Slope of bisector : s4 = -1/s1 = 1/1.33333 = 0.75
- Equation bisector : y = s4*x + b4 = 0.75*x + b4
- (x4, y4) on bisector, hence 2 = 0.75*4.5 + b4 and b4 = -1.375
- Equation of bisector of BC : y = 0.75*x - 1.375
2. Find bisector of AB
- Mid point of AB : (3, 0)
- Slope of AB = 0
- Hence equation of bisector 0f AB is x = 3
3. Find intersection of AB and BC
- x = 3
- y = 0.75*x - 1.375 = 0.75*3 - 1.375 = 2.25 - 1.375 = 0.875
- Circum-center : P(xp, yp) = (3, 3.125)
4. Circum-radius = circum-center to vertices of triangle
- PA = Sqr((xp-xa)^2 + (yp-ya)^2) = Sqr((3 - 0)^2 + (0.875 - 0)^2) = 3.125
- PB = Sqr((xp-xb)^2 + (yp-yb)^2) = Sqr((3 - 6)^2 + (0.875 - 0)^2) = 3.125
- PC = Sqr((xp-xc)^2 + (yp-yc)^2) = Sqr((3 - 3)^2 + (0.875 - 4)^2) = 3.125
- Hence circum-radius = 3.125
Go to Begin
Q12.
Go to Begin
|
|