Mathematics Dictionary
Dr. K. G. Shih
Complex Number
Questions
Read Symbol defintion
Q01 |
- Imaginary number
Q02 |
- Complex number and cojugate complex
Q03 |
- Complex number in polar form and in rectangular form
Q04 |
- e^(i*A) = cos(A) + i*sin(A)
Q05 |
- (cos(A) + i*sin(A))*(cos(B) + i*sin(B)) = cos(A+B) + i*sin(A+B)
Q06 |
- DeMoivre's theorem.
Q07 |
- What is z = cis(A) ?
Q08 |
- Example : Solve z^4 = 8 + 8*Sqr(3)*i
Q09 |
- Solve x^3 + 1 = 0
Q10 |
- Solve x^4 + x^3 + x^2 + x + 1 = 0. using x^5 - 1 = 0
Q11 |
- Reference
Q12 |
- Summary and formula
Q13 |
- Prove that (cos(A)+i*sin(A))/(cos(B)+i*sin(B))=cos(A-B)+i*sin(A-B).
Q14 |
- Quiz for complex numbers
Q15 |
- Answer to quiz
Answers
Q01. Imaginary number
Defintion
A number has no position in real number system
The symbol i is used to define the imaginary number. That is i = Sqr(-1).
Properties of i
i^1 = +i. It is in A = 000 direction on xy coordinate system.
i^2 = -1. It is in A = 090 direction on xy coordinate system.
i^3 = -i. It is in A = 180 direction on xy coordinate system.
i^4 = +1. It is in A = 270 direction on xy coordinate system.
i^5 = +i. It is in A = 360 direction on xy coordinate system
i^n = ?
Let n divide 4.
If the remainder is 1 then it is +i.
If the remainder is 2 then it is -1.
If the remainder is 3 then it is -i.
If the remainder is 0 then it is +1.
The symbol i was introduced into mathematics by Euler.
Example : Find i^100.
Since 100 / 4 = 25 and remainder is 0.
Hence i^100 = 1.
2nd method : Using DeMoivre's theorem in Q05.
Go to Begin
Q02. Complex number
Definition.
A complex number is defined as z = a + b*i in rectangular system.
The number a is same as the abisinsa x.
The number b is same as the ordinate y.
z = a + b*i is same as (a,b) in xy coordinate system.
A complex number is defined as z = R*(cos(A) + i*sin(A))
If z = x + i*y, then
R^2 = x^2 + y^2.
A = arctan(y/x).
a + b*i is same as (R,A) in polar system.
Coordinate system
in rectangular and polar coordinates
Conjugate complex number
The sum of two complex number is real.
The product of two complex number is also real.
These two complex numbers are conjugate.
The conjugate of a+b*i is a-b*i.
Sum = (a+b*i) + (a-b*i) = 2*a = real.
Product = (a+b*i)*(a-b*i) = a^2 - (b^2)*(i^2) = a^2 + b^2 = real
Rectangular form : Z = x + i*y
Plor form : Z = R*(cos(A) + i*sin(A))
If (a + b*i) and (c + d*i) are conjugate, then a = c and b = -d.
Sum = (a + b*i) + (c + d*i) = (a + c) + (b + d)*i
Since sum = real, hence b + d = 0
Hence b = -d
Product = (a+b*i)*(c+d*i) = (a+b*i)*(c-b*i)
Product = a*c - (b^2)*(i^2) + (b*c - a*b)*i
Since i^2 = -1
Hence Product = a*c + b^2 + (b*c - a*b)*i
Since product is real, hence (b*c - a*b) = 0
Hence a = c.
Go to Begin
Q03. Complex number in polar form
Defintion
Let a + b*i = R*(coa(A) + i*sin(A)) be the polar form.
Since a = R*cos(A) and b = R*sin(A).
Hence R^2 = a^2 + b^2.
A = arctan(y/x).
If x = + and y = +, then A is in 1st quadrant.
If x = - and y = +, then A is in 2nd quadrant.
If x = - and y = -, then A is in 3rd quadrant.
If x = + and y = -, then A is in 4th quadrant.
Example : Convert z = 1 - i to polar form
x = 1 and y = -1. Hence angle A in 4th quadrant.
A = arctan(-1/1) = 315 degrees.
R = Sqr(1^2+(-1)^2) = Sqr(2)
Hence Z = 1 - i = Sqr(2)*(cos(315) + i*sin(315)).
Example : Convert Z = 4*(cos(135)+i*sin(135) to rectangular form
Let z = x + i*y.
Hence x = R*cos(A) = 4*cos(135) = 4*(-Sqr(2)/2) = -Sqr(2).
Hence y = R*sin(A) = 4*sin(135) = 4*(+Sqr(2)/2) = +Sqr(2).
Hence z = Sqr(2)*(-1 + i)
Go to Begin
Q04. z = e^(i*A) = cos(A) + i*sin(A)
Find e^(i*pi)
e^(i*pi) = cos(pi) + isin(pi).
cos(pi) = -1 and sin(pi) = 0.
e^(i*pi) = -1.
These include the most significant symbols e, i, pi, -, and 1.
Go to Begin
Q05. (cos(A) + i*sin(A))*(cos(B) + i*sin(B)) = cos(A+B) + i*sin(A+B)
(cos(A) + i*sin(A))*(cos(B) + i*sin(B))
= cos(A)*cos(B) + i*cos(A)*sin(B) + i*sin(A)*cos(B) + (i^2)*sin(A)*sin(B).
= cos(A)*cos(B) - sin(A)*sin(B) + i*(cos(A)*sin(B) + sin(A)*cos(B)).
= cos(A+B) + i*sin(A+B)
Example : (cos(A)+i*sin(A))^2 = cos(2*A) + i*sin(2*A)
Let A = B in above formula, we have the proof
Example : (cos(A)+i*sin(A))^3 = cos(3*A) + i*sin(3*A)
(cos(A)+i*sin(A))^3 = (cos(A)+i*sin(A))*(cos(A)+i*sin(A))^2
= (cos(A)+i*sin(A))*(cos(2*A)+i*sin(2*A)
= cos(3*A) + i*sin(3*A)
Example : (cos(A)+i*sin(A))^n = cos(n*A) + i*sin(n*A)
From above examples we can get this conclusion.
This is call DeMoivre's theorem.
Go to Begin
Q06. DeMoivre's theorem.
Theorem 1 : (cos(A)+i*sin(A))^n = cos(n*A) + i*sin(n*A)
Example : Find i^100.
Let i = x + i*y = R*(cos(A) + i*sin(A)).
Hence x = 0 and y = 1.
Hence A = 90 degrees and R = 1.
Hence i^100 = (cos(90) + i*sin(90))^100 = cos(9000) + i*sin(9000)
Sine 9000/360 = 50*pi
i^100 = 1
Theorem 2 : (cos(A)+i*sin(A))^n = cos((2*k*pi+A)/n) + i*sin((2*k*pi+A)/n).
Example : Solve z^6 = i
Convert i to polar form.
i = cos(A) + i*sin(A) = x + iy and x = 0 and y = 1.
Hence A = arctan(1/0) = 90 degrees = pi/2.
Hence z^6 = (cos(90) + i*sin(90)).
Hence z = (cos(90) + i*sin(90))^(1/6).
Hence z = cos((2*k*180+90)/6) + i*sin((2*k*180+90)/6).
If k= 0 then z=cos(90/6) + i*sin(90/6) = cos(15) + i*sin(15).
If k= 1 then z=cos((360+90)/6)+ i*sin((360+90)/6) = cos(075) + i*sin(075).
If k= 2 then z=cos((720+90)/6)+ i*sin((720+90)/6) = cos(135) + i*sin(135).
if k= 3 then z=cos((1080+90)/6)+ i*sin((1080+90)/6) = cos(195) + i*sin(195).
if k= 4 then z=cos((1440+90)/6)+ i*sin((1440+90)/6) = cos(255) + i*sin(255).
if k= 5 then z=cos((1800+90)/6)+ i*sin((1080+90)/6) = cos(315) + i*sin(315).
If k= 6 then z=value when k = 0. Hence k is from 0 to 5.
Second method
z = cos(A) + i*sin(A).
Find the angle for k = 0.
Since z^6 = cos(90) + i*sin(90).
First angle is 90/6. That is ist angle is A = 15 degrees.
The other angles = previous angle + 360/6
Hence 2nd angle = 15 + 60, etc.
For first angle A is 15 and hence z = cos(15) + i*sin(15).
For next angle is 15 + 60 = 75. Hence z = cos(75) + i*sin(75).
For next angle is 75 + 60 =135. Hence z = cos(135) + i*sin(135).
For next angle is 135+ 60 =195. Hence z = cos(195) + i*sin(195).
For next angle is 195+ 60 =255. Hence z = cos(255) + i*sin(255).
For next angle is 225+ 60 =315. Hence z = cos(315) + i*sin(315).
Go to Begin
Q07. What is z = cis(A) ?
cis(A) = cos(A) + i*sin(A).
Example : convert z = cis(270) to rectangular form
z = cis(270) = cos(270) + i*sin(270) = x + i*y.
Hence x = cos(270) = 0 and y = sin(270) = -1.
Hence z = -i.
Cis(A)*cis(B) = Cis(A+B). Proof : See Q5.
Cis(A)/cis(B) = Cis(A-B). Proof : See Q13.
Go to Begin
Q08. Example : Solve z^4 = 8 + 8*Sqr(3)*i
Let z^4 = R*(cos(A) + i*sin(A))
Hence R = Sqr(8^2 + 8*Sqr(3)^2) = Sqr(64 + 192) = 16.
Hence A = arctan(y/x) = arctan(8*Sqr(3)/8) = arctan(Sqr(3)) = 60.
First angle is 60/4 = 15 and secon angle is 15 + 360/4 etc.
Hence z0 = R^(1/4)*(cos(15) + i*sin(15))
Hence z1 = R^(1/4)*(cos(105) + i*sin(105))
Hence z2 = R^(1/4)*(cos(109) + i*sin(195))
Hence z3 = R^(1/4)*(cos(285) + i*sin(285))
Hence z4 = R^(1/4)*(cos(375) + i*sin(375)) = R^(1/4)*(cos(15)+i*sin(15) = z0.
Go to Begin
Q09. Solve x^3 + 1 = 0
Method 1 : Factor method with quadratic formula
Since X^3 + 1 = (x + 1)*(x^2 - x + 1) = 0
Hence X + 1 = 0 and x = -1.
For x^2 - x + 1 = 0 we can use quadratic formula.
Hence x = (-(-1) + Sqr((-1)^2 - 4*1*1))/2 = (1 + Sqr(3)*i)/2.
Hence x = (-(-1) - Sqr((-1)^2 - 4*1*1))/2 = (1 - Sqr(3)*i)/2.
Noe : these two roots are conjugate.
Method 2 : DeMoivre's Theorem by using angles
x^3 = - 1 = cos(180) + i*sin(180).
The angles in Demoivre's solutions
1st angle is 180.
Hence x1 = cos(180) + i*sin(180) = -1.
2nd angle is 180 + 1*360/3 = 300.
Hence x2 = cos(300) + i*sin(300).
x2 = cos(60) - i*sin(60)
x2 = 1/2 - i*Sqr(3)/2
3rd angle is 180 + 2*360/3 = 420.
Hence 3x = cos(420) + i*sin(420).
x3 = cos(60) + i sin(60)
x3 = 1/2 + i*Sqr(3)/2
Note : x2 and x3 are conjugate.
Method 3 : DeMoivre's Theorem
x^3 = -1 = cos(180) + i*sin(180).
x = (cos(180) + i*sin(180))^(1/3).
x = cos((2*k*180+180)/3) + i*sin((2*k*180+180)/3)
For k = 0,
x1 = cos(60) + i*sin(60).
= 1/2 - i*Sqr(3)/2.
For k = 1,
x2 = cos(540/3) + i*sin(540/3)
= cos(180) + i*sin(180)
= -1.
For k = 2,
x3 = cos(900/3) + i*sin(900/3)
= cos(300) + i*sin(300)
= cos(60) - i* sin(60)
= 1/2 - i*Sqr(3)/2.
Method 4 : Construction method
Draw a circle with radius = 1 inch and center at C(0,0).
Draw axis ox and axis oy.
Draw a point P(x,y) on circle and make angle PCQ = 60.
Draw a point Q on x-axis so that PQ perpendicular to x-axis.
Hence x1 = CQ + PQ*i = 1/2 + i*Sqr(3)/2.
Similarly draw angle PCQ = 180 and x2 = -1.
Similarly draw angle PCQ = 300 and x3 = 1/2 - i*Sqr(3)/2
Go to Begin
Q10. Solve x^4 + x^3 + x^2 + x + 1 = 0. Then using DeMoivre's theorem prove that
cos(72) + cos(144) + cos(216) + cos(288) = -1.
sin(72) + sin(144) + sin(216) + sin(288) = 0.
Solution
Since (x-1)*(x^4+x^3+x^2+x+1) = x^5 - 1.
Hence we can use DeMoivre's theorem to solve x^5 - 1 = 0.
x^5 = 1 = R*(cos(A) + i*sin(A)).
Since cos(360)=1 and sin(360)=0, hence A= 360 degrees and R = 1.
By DeMoivre's theorem, there are 5 angles in solution
1st angle is 360/5 = 72.
2nd angle is 72 + 360/5 = 144.
3rd angle is 144 + 72 = 216.
4th angle is 216 + 72 = 288.
5th angle is 288 + 72 = 360.
The solutions are
x1 = cos(72) + i*sin(72).
x2 = cos(144) + i*sin(144).
x3 = cos(216) + i*sin(216).
x4 = cos(288) + i*sin(288).
x5 = cos(360) + i*sin(360) = 1. Solution of (x-1) = 0.
x1, x2, x3, x4 are solutions of x^4 + x^3 + x^2 + x + 1 = 0.
Since sum of roots = - coefficient of x^3 = -1.
cos(72)+i*sin(72)+cos(144)+i*sin(144)+cos(216)+i*sin(216)+cos(288)+i*sin(288)=-1.
cos(72)+cos(144)+cos(216)+cos(288)+i*(sin(72)+sin(144)+sin(216)+sin(288))=-1.
Hence cos(72)+cos(144)+cos(216)+cos(288)=-1.
Hence sin(72)+sin(144)+sin(216)+sin(288)=0.
Solve x^5 - 1 = 0 and x^5 + 1 = 0
graphically
Go to Begin
Q11. Reference
On PC computer : Use MD2002 Chapter 8.
Go to Begin
Q12. Summary and formula
Imaginary number i = Sqr(-1) or i^2 = -1.
Complex Number : Polar form Z = R*(cos(A) + i*sin(A)).
Complex Number : Rectangular form Z = x + i*y
Relation between rectangular and polar
x = R*cos(A).
y = R*sin(A).
R = Sqr(x^2 + y^2).
A = arctan(y/x).
e^(i*A) = cos(A) + i*sin(A)
(cos(A)+i*sin(A))*(cos(B)+i*sin(B)) = cos(A+B) + i*sin(A+B).
(cos(A)+i*sin(A))/(cos(B)+i*sin(B)) = cos(A-B) + i*sin(A-B).
DeMoivre's Theorem (cos(A) + i*sin(A))^n = cos(n*A) + i*sin(n*A).
DeMoivre's Theorem (cos(A) + i*sin(A))^(1/n).
= cos((2*k*pi+A)/n) + i*sin((2*k*pi+A)/n) where k = 1,2,3,....(n-1).
Sqr(cis(A)) = cis(A/2) and -cis(A/2).
Cis(A)*cis(B) = Cis(A+B).
Cis(A)/cis(B) = Cis(A-B).
Go to Begin
Q13. (cos(A)+i*sin(A))/(cos(B)+i*sin(B)) = cos(A-B) + i*sin(A-B).
Multiply numerator and denominator by (cos(B) - i*sin(B)).
Hence denominator is cos(B)^2 - (i*sin(B))^2 = cos(B)^2 + sin(B)^2 = 1.
(cos(A)+i*sin(A))/(cos(B)+i*sin(B)) = (cos(A)+i*sin(A))*(cos(B)-i*sin(B)).
= (cos(A)*cos(B)+sin(A)*(sin(B)) + i*(sin(A)*cos(B)-cos(A)*cos(B))
= cos(A-B) + i*sin(A-B).
Go to Begin
Q14. Quiz
1. Rationalize z = 1/(1/2 - i*Sqr(3)/2).
2. What are conjugate complex numbers.
3. Express z = 1 + i in polar form.
4. Express z = cis(270) as z = x + i*y.
5. Express z = 1/(1-i) in polar form.
6. Prove that (cos(A)+i*sin(A))*(cos(B)+i*sin(B)) = cos(A+B)+i*sin(A+B).
7. Solve x^4 - x^3 + x^2 - x + 1 = 0 by solving (x^5 + 1) = 0.
8. If z = 1 + i, find z^10.
9. If z = cis(pi/3), find summmation Sum[z^n] for n = 1 to 6.
10 Solve z^4 = -8 +i*8*Sqr(3).
Go to Begin
Q15. Quiz
1. Rationalize z = 1/(1/2 - i*Sqr(3)/2).
Multiply numeritor and denominator by (1/2 + i*Sqr(3)/2).
z = (1/2+i*Sqr(3)/2)/((1/2-i*Sqr(3)/2)*(1/2+i*Sqr(3)/2)).
z = (1/2+i*Sqr(3)/2)/(1/4 - (i^2)*3/4).
z = (1/2+i*Sqr(3)/2)/(1/4 +3/4).
z = (1/2-i*Sqr(3)/2).
2. What are conjugate complex numbers.
Sum of complex numbers = real.
Product of complex numbers = real.
3. Express z = 1 + i in polar form.
z = 1 + i = R*(cos(A) + i*sin(A)).
R = Sqr(1^2 + 1^2) = Sqr(2).
A = arctan(1/1) = 45 degrees.
z = 1 + i = Sqr(2)*(cos(45) + i*sin(45)/2.
4. Express z = cis(270) as z = x + i*y.
z = cis 270 = cos(270) + i*sin(270) = -i.
5. Express z = 1/(1-i) in polar form.
z = (1+i)/((1-i)*(1+i)).
z = (1+i)/2 = R*(sin(A) + i*sin(A)).
R = 1/2 and A = 45 degrees.
Hence z = 1/(1-i) = (cos(45) + i*sin(45))/2
6. Prove that (cos(A)+i*sin(A))*(cos(B)+i*sin(B)) = cos(A+B)+i*sin(A+B).
Use cos(A+B) = cos(A)*cos(B) - sin(A)*sin(B).
Use sin(A+B) = sin(A)*cos(B) + cos(A)*sin(B).
Then we can get the prove. (See Q5)
7. Solve x^4 - x^3 + x^2 - x + 1 = 0 by solving (x^5 + 1) = 0.
Solve x^5 + 1 = 0
The five angles are 180, 180+72, 180+2*72, 180+3*72, 180+4*72.
x1 = cos(180) + i*sin(180) = -1
x2 = cos(252) + i*sin(252) = -cos(72) - i*sin(72) = ?
x3 = cos(324) + i*sin(324) = +cos(36) - i*sin(36) = ?
x4 = cos(396) + i*sin(396) = +cos(36) + i*sin(36) = ?
x5 = cos(468) + i*sin(468) = -cos(72) + i*sin(72) = ?
Hence x2, x3, x4, x5 are the required solutions.
Note : x2 and x5 are conjugate and x3 and x4 are also conjugate.
8. If z = 1 + i, find z^10.
z = (1 + i) = (cos(45) + i*sin(45))/Sqr(2).
z^10 = ((1/Sqr(2))^10)*(cos(45) + i*sin(45))^10.
z^10 = (1/32)*(cos(450) + i*sin(450))
z^10 = (cos(90) + i*sin(90))/32
z^10 = i/32.
9. If z = cis(pi/3), find summmation Sum[z^n] for n = 1 to 6.
z^1 = cos(060) + i*sin(060) = +cos(60) + i*sin(60).
z^2 = cos(120) + i*sin(120) = -cos(60) + i*sin(60).
z^3 = cos(180) + i*sin(180) = -1.
z^4 = cos(240) + i*sin(240) = -cos(60) - i*sin(60).
z^5 = cos(300) + i*sin(300) = +cos(60) - i*sin(60).
z^6 = cos(360) + i*sin(360) = +1.
Hence z^1 + z^2 + z^3 + z^4 + z^5 + z^6 = 0.
10 Solve z^4 = -8 +i*8*Sqr(3).
Z^4 = 8*(-1 + i*Sqr(3)) = R*(cos(A) + i*sin(A))
Hence R = 16 and A = arctan(Sqr(3)/(-1)) = 120 degrees.
z^4 = (16*(cos(120) + i*sin(120)).
z1 = 2*(cos(120/4) + i*sin(120/4)) = 2*(+cos(30) + i*sin(30)).
z2 = 2*(cos(480/4) + i*sin(480/4)) = 2*(-cos(60) - i*sin(60)).
z3 = 2*(cos(840/4) + i*sin(840/4)) = 2*(-cos(30) - i*sin(30)).
z4 = 2*(cos(1200/4) + i*sin(120/4))= 2*(+cos(60) - i*sin(60)).
Go to Begin
Show Room of MD2002
Contact Dr. Shih
Math Examples Room
Copyright © Dr. K. G. Shih, Nova Scotia, Canada.