If you have
any information you would like to post, please email us
at [email protected] If we don't have
the info we can't post it!
2001/2002
TOURNAMENT RESULTS
Eastern Pike
Eric Powell Midget 65 Champion
Tyler Jakes Peewee 40 2nd
Todd Cummings Bantam 50 2nd
Tom Hendry Bantam 50 3rd
Sean Jakes Midget 70 3rd
Tom Jeffers Junior 120 3rd
Adam Bisignani Junior 75 4th
Elk Lake
Tyler Jakes Peewee 35lb Champion
Todd Cummings Bantam 50 Champion
Eric Powell Junior 65 Champion
Jason Dominick Junior 120 Champion
Tom Laboranti Midget Unl Champion
Cory Hughes Junior Unl Champion
Eric Powell Midget 65 2nd
Sean Jakes Midget 70 3rd
Sean jakes Junior 70 3rd
Matt Teaman Midget 95 3rd
Johnson City
Jason Dominick Junior 120 Champion
Sussex-Wantage,NJ
Todd Cummings Bantam 50 2nd
Sean Jakes Midget 70 3rd
Eric Powell Midget 65 3rd
Western Wayne
Team Takes Third
Tyler Jakes Peewee 35 Champion
Jason Dominick Junior 112 Champion
Cory Hughes Junior UNL Champion
Adam Hayes Bantam 55 2nd
Sean Jakes Midget 70 2nd
Adam Bisignani Junior 76 2nd
Mike Bieniecki Bantam UNL 2nd
Jimmy Marchesani Midget 65 3rd
Jonathon Wegielewski Bantam 55
2000/2001
TOURNAMENT RESULTS
State
Championship
Jason Dominick 2nd
in the state, 10 and under,105lbs
Eastern
Nationals
Todd Cummings Bantam 44 7th
Tom Laboranti Midget Unl
Shamokin
Regionals
Todd Cummings Bantam 44 4th
Tom Laboranti Midget Unl 4th
Tom and Todd Advance to Eastern Nationals
105lbs
AAU World
Championships
Pontiac,
Michigan The Silverdome
- Eric
Powell 3rd
- Sean
Jakes
Loyalsock
State Regional Qualifier
- Jason
Dominick 10 and u 105lbs. Champion
- Sean
Baress 11 and 12 160lbs. Champion
- Eric
Shrive 10 and u 120lbs. 2nd
- Eric
Powell 10 and u 60lbs. 3rd
- Tom
Laboranti 10 and u 120lbs. 3rd
- The
Top two place winners advance to the State Finals
AREA X
TOURNAMENT State Qualifer
Sean
Jakes 10 and u 65lbs. 1st
Matt Teaman 10 and u 85lbs. 1st
Jason Dominick 10 and u 105lbs. 1st
Sean Baress 11 and 12 160lbs. 1st
Eric Powell 10 and u 60lbs. 2nd
Eric Shrive 10 and u 120lbs. 2nd
Cory Hendry 10 and u 65lbs. 3rd
Jason Rouilliard 10 and u 60lbs. 4th
John Fuller 10 and u 65lbs
Top three place finishers advance to Loyalsock, PA.
Tunkhannock
Qualifier
Eric
Powell Midget 62 Champion
Sean Jakes Midget 66 Champion
Jason Dominick Junior 105 Champion
Tom Laboranti Midget UNL Champion
John Fuller Junior 62 2nd
Cory Hendry Midget 66 2nd
Eric Shrive Junior 115 2nd
Tyler Jakes Bantam 40 3rd
Tom Hendry Bantam 44 3rd
Jason Rouillard Midget 58 4th
Hughesville
Qualifier
Adam
Hayes Bantam 52 2nd
Jason Rouillard Midget 58 4th
Dallas
Qualifier
Tom
Cummings Bantam 44 2nd
Johnson
City Qualifier
Jason
Rouillard Midget 58 3rd
Penn
League Tournament
Todd
Cummings Bantam 44 Champion
Jason Rouilliard Bantam 59 Champion
Jason Dominick Midget 100 Champion
Tommy Laboranti Midget 115 Champion
Sean Baress Junior UNL Champion
Tommy Hendry Peewee 44 2nd
Cory Hendry Bantam 62 2nd
Brian Voitek Peewee UNL 2nd
Sean Jakes Midget 64 2nd
Eric Shrive Midget UNL 2nd
Adam Hayes Bantam 47 3rd
Tyler Powell Bantam 70 3rd
Matt Teaman Midget 80 3rd
Eric Powell Midget 61 4th
Brian Murphy Bantam 70 4th
Back Mt. Tournament
Matt Teaman Midget 85 Champion
Todd Cummings Bantam 45 3rd
Bangor Tournament
Tom Hendry Bantam 44 1st
Sean Jakes Midget 64 1st
Bangor Novice
Todd Cummings Bantam 44 1st
Bloomsburg Tournament Jan/01
Tom Hendry Peewee 45 2nd
Tom Hendry Bantam 45 1st
Adam Hayes Bantam 50 4th
Bloomsburg Tournament Dec/00
Tom Hendry Peewee 45 1st
Tom Hendry Bantam 45 3rd
Todd Cummings Bantam 45 2nd
Brandywine Tournament
- Team won 3rd place
Tyler Jakes Peewee 35 1st
Tom Hendry Peewee 45 1st
Tom Hendry Bantam 50 3rd
Jason Dominick Midget 95 3rd
Central Mountain Tournament
Tom Hendry Peewee 47 2nd
Adam Hayes Bantam 50 4th
Clearfield Tournament
Tom Hendry Peewee 45 1st
Adam Hayes Peewee 50 4th
Crestwood Tournament
Tom Hendry Bantam 45 3rd
Delaware State Games
Sean Jakes Midget 65 2nd
Eastern Pike Mat Club
Adam Hayes Peewee 48 2nd
Josh Leonard Peewee 48 4th
Eric Powell Midget 60 3rd
Fred Leonard Midget 75 2nd
Hazleton Tournament
Jason Dominick Midget 100 Champion
Todd Cummings Bantam 45 Champion
Jason Dominick Junior 105 2nd
Lackawanna Trail
Tyler Jakes Peewee 35 1st
Sean Jakes Intermediate 65 1st
Eric Shrive Midget 120 1st
Adam Hayes Bantam 50 2nd
Sean Jakes Midget 65 2nd
Eric Shrive Intermediate 120 3rd
Tyler Jakes Peewee 40 4th
Sean Jakes Intermediate 70 4th
Lampeter/Strasberg Tournaments (Lancaster)
Eric Powell Midget 60 3rd
Sean Jakes Midget 65 2nd
Jason Dominick Midget 100 1st
Jason Dominick Junior 100 3rd
Lock Haven Classic
Tom Hendry Bantam 45 1st
Manhaim Central Catholic Tournament
Eric Powell Midget 60 2nd
Eric Powell Junior 62 3rd
Sean Jakes Midget 65 4th
Milton Tournament
Todd Cummings Bantam 45 1st
Eric Powell Midget 60 1st
Eric Powell Junior 60 1st
Eric Powell Junior 65 1st
Sean Jakes Midget 65 2nd
Jason Rouilliard Bantam 60 2nd
Steve Teaman 4th
Jason Dominick Midget 100 1st
Jason Dominick Junior 100 4th
Tom Jeffers 4th
Mountain View Tournament
Tom Laboranti Midget 120 Champion
Jason Rouilliard Bantam 60 3rd
John Fuller Midget 65 4th
Adam Bisiqnani Junior 70 4th
Matt Teaman Midget 85 4th
Northhampton Tourn. Champions
Todd Cummings Bantam 45 2nd
State College Tournament
- Eric Shrive Midget 120 Champion
- Eric also won Outstanding Wrestler
Tom Hendry Bantam 45 2nd
Jason Dominick Midget 120 3rd
Stroudsburg Fall Classic
Tom Hendry Peewee 45 2nd
Todd Cummings Bantam 45 3rd
Jason Dominick Midget 100 3rd
Summit Tournament
Tyler Jakes Peewee 35 1st
Tom Hendry Peewee 45 1st
Todd Cummings Bantam 45 2nd
Vince Miller Bantam 50 3rd
Adam Hayes Bantam 50 4th
Jason Rouilliard Bantam 55 4th
Cory Hendry Bantam 60 1st
Tyler Powell Bantam 75 4th
Eric Powell Midget 60 1st
Eric Powell Junior 65 2nd
Sean Jakes Midget 65 2nd
Eric Shrive Midget 115 2nd
Tom Laboranti Midget 115 4th
Tom Jeffers Midget 140 2nd
Also participating Pat Baresse, Shane Williams and Alex
Way.
Towanda Tournament
Jason Dominick Midget 100 1st
Tunkhannock Tournament
Jason Dominick Midget 100 1st
Jason Dominick Junior 100 1st
Jason Rouilliard Bantam 60 4th
John Fuller Midget 65 4th
YMCA Turkey Classic
Tom Hendry Peewee 45 2nd
Adam Hayes Peewee 50 1st
Western Wayne
Eastern Nationals
- TOM HENDRY BANTAM 40 5TH
- ERIC POWELL MIDGET 50 8TH
- ERIC SHRIVE MIDGET 93 4TH
- JASON DOMINICK MIDGET 93 5TH
----------------------------------------------------------------- SHAMOKIN REGIONAL
- TOM HENDRY BANTAM 40 3RD
- ERIC POWELL MIDGET 50 2ND
- ERIC SHRIVE MIDGET 93 2ND
- JASON DOMINICK MIDGET 93 1ST
- BOBBY BARASSE JR HIGH 136 2ND
Return to top
Loyalsock State Regional Qualifier
- Eric Powell Midget 50 1st
- Cory Hendry Midget 50 2nd
Area X Sectional Qualifier
Eric Powell 50 1st
Cory Hendry 50 2nd
Sean Jakes 55 2nd
Joe Palmitessa 65 2nd
Cory Kolodzieski . . 2nd
Return to top
Tunkhannock Qualifier
Tom Hendry Bantam 40 1st
Cory Hendry Bantam 52 1st
Sean Jakes Midget 54 3rd
Matt Teaman Midget 70 3rd
Jack Hendry Junior 75 2nd
Eric Shrive Midget 93 1st
Tom Laboranti Midget 105 2nd
Return to top
Penn League (A) Division
Championship Tournament
Defeated YMCA for 3rd place.
Back Mt. Tournament
John Fuller Midget 55 3rd
Joe Palmitessa Junior 60 4th
Sean Jakes Bantam 60 2nd
Matt Teaman Bantam 70 2nd
Cory Kolodzeski Midget 70 2nd
Eric Shrive Midget 95 2nd
Jason Dominick Midget 95 1st
Sean Baresse Junior 125 4th
Return to top
Bangor Tournament
Eric Powell Midget 52 2nd
Bangor Novice Tournament
Sean Jakes Bantam 60 1st
Brandywine Heights Tournament
Eric Powell Bantam 52 1st
Eric Powell Midget 56 3rd
Jason Dominick Midget 90 4th
Candor, NY
Jason Dominick Midget 95 1st
Elk Lake Tournament
Tom Hendry Peewee 40 2nd
Cory Hendry Bantam 50 2nd
Eric Powell Bantam 50 1st
Sean Jakes Bantam 55 1st
John Fuller Midget 55 1st
Jason Dominick Midget 90 3rd
Matt Teaman Bantam 70 2nd
Return to top
Gene Mills Pin 2 Win 1999
Eric Powell Bantam 50 1st
Sean Jakes Bantam 55 4th
Gene Mills Pin 2 Win 2000
Sean Jakes, 8 and under and overall, Most Pins least
amount of time.
Hazleton Tournament
Tom Hendry Peewee 40 2nd
Hughesville,PA
Todd Cummings Bantam 40 1st
Lackawanna Trail Tournament
Sean Jakes Bantam 60 2nd
Matt Teaman Bantam 70 1st
Lock Haven Tournament
Sean Jakes Bantam 60 4th
Eric Powell Midget 55 4th
Mahanoy Area Tournament
Todd Cummings Bantam 45 4th
Milton Tournament
Joe Palmitessa Junior 65 4th
Sean Barass Junior 130 3rd
Muncy PA Novice Tournament
Todd Cummings Bantam 45 1st
Nazareth Tournament
Tom Hendry Peewee 38 1st
Corey Hendry Bantam 50 2nd
North Schuylkill District MAWA
Eric Powell Midget 50 1st
PAWF Western Wayne
Sean Jakes Midget 60 1st
Penn State
Tom Hendry Peewee 40 1st
Cory Hendry Bantam 52 3rd
Return to top
Pottsville Tournament
Sean Jakes Bantam 55 2nd
Quackertown Tournament
Eric Powell Bantam 50 1st
Eric Powell Midget 50 2nd
Jason Dominick Midget 90 3rd
Scranton Iron Man
Jason Dominick Midget 90 1st
Stroudsburg Fall Classic
Eric Powell Bantam 50 1st
Sean Jakes Bantam 55 3rd
Stroudsburg Narkovitch Memorial
Eric Powell Midget 52 1st
Summit Tournament
Tom Hendry Bantam 45 1st
Todd Cummings Bantam 45 3rd
Cory Hendry Bantam 50 1st
Eric Powell Bantam 55 1st
Sean Jakes Bantam 55 2nd
Matt Teaman Bantam 70 2nd
Pat Baresse Midget 70 2nd
Jason Dominick Midget 90 1st
Joe Palmitessa Junior 60 2nd
Corey Gazoo Junior 80 4th
Sean Barass Junior 125 2nd
Return to top
Sussex County NJ
Sean Jakes Bantam 55 3rd
Tunkhannock
Tom Hendry Peewee 40 3rd
Todd Cummings Bantam 40 1st
Sean Jakes Bantam 60 2nd
Matt Teaman Bantam 70 2nd
John Fuller Midget 55 2nd
Jason Dominick Midget 100 1st
Receiving Medals: Steve Teamen, Wil Hayes, Adam Hayes,
Nick Wanamaker and Tom Laboranti Return to
top
Warrick Warrior Tournament
Eric Powell Bantam 55 1st
Western Wayne Tournament
- West won the team tournament
Vince Miller Peewee 40 2nd
Adam Hayes Peewee 42 4th
Tom Hendry Bantam 40 3rd
Todd Cummings Bantam 40 4th
Cory Hendry Bantam 50 3rd
Eric Powell Bantam 55 3rd
Sean Jakes Bantam 60 1st
Matt Teaman Bantam 70 1st
Tom Laboranti Bantam Unl. 1st
John Fuller Midget 55 1st
Eric Shrive Midget 90 1st
Jason Dominick Midget 90 2nd
Matt Sheerin Junior 76 2nd
Mike Holley Junior 140 2nd
Return to top
Whitney Point, NY
Sean Jakes Bantam 55 1st
|